Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Błotna 20A 65-133 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Co to jest PET?

Co to jest PET?

PET – tworzywo sztuczne, które zawojowało branżę spożywczą, farmaceutyczną i kosmetyczną, jest stosunkowo młodym wynalazkiem. Przez jednych uważane za jedną z większych zdobyczy, która miała wpływ na rozwój sprzedaży i dystrybucji dóbr na całym świecie, przez innych postrzegane za winowajcę postępującej degradacji środowiska i naturalnych siedlisk zwierząt. Nie rozstrzygniemy, kto w tym sporze ma rację, ale pomożemy wziąć po lupę plastik, który jest najbardziej popularnym tworzywem sztucznym.

Jak powstała pierwsza butelka PET?

Tak jak każde wielkie odkrycie, tak i PET zrodził się z potrzeby wynalezienia praktycznego rozwiązania, które zastąpiłoby powszechnie stosowane szkło do butelek. Początki jednak nie były takie łatwe – zanim udało się wyprodukować pierwszą butelkę PET przeprowadzono niezliczoną liczbę nieudanych prób. Za ojca plastikowych opakowań uważa się Nathaniela C. Wyetha, który dzięki swojej determinacji stworzył pierwszą butelkę PET. Prawdziwa plastikowa rewolucja, która trwa przecież do dzisiaj, rozpoczęła się w 1973 roku, kiedy wynalazca otrzymał prawa patentowe na tworzywo.

“Po miesiącach frustracji, kiedy ręcznie wyprodukowaliśmy prawie 10 tys. butelek, przyzwyczailiśmy się już, że mamy tylko plamy polimeru na formie lub dziwaczne kształty, które w niczym nie przypominały butelki. Tym razem na pierwszy rzut oka wydawało się, że forma była pusta. Gdy przyjrzałem się dokładnie, zobaczyłem coś niesamowitego: krystalicznie przezroczystą butelkę” – tak wynalazca komentował wówczas swoje epokowe odkrycie.

Wkrótce potem tworzywo zaczęto wykorzystywać w masowej produkcji opakowań do żywności czy kosmetyków, odchodząc od tradycyjnych papierowych i szklanych opakowań. Butelki PET okazały się trwałe, tanie i szybkie w produkcji i na tyle plastyczne, że można z nich było wykonać różnego rodzaju opakowania. Nikt wówczas jeszcze nie przewidywał, że odegrają tak ważną, ale i niekoniecznie pozytywną rolę w kształtowaniu się naszych konsumenckich zachowań, ale i w kontekście środowiska.

PET, czyli tanie i niezawodne opakowania

PET to skrót od politereftalan etylenu – termoplastycznego polimeru z grupy poliestrów. Otrzymuje się go w wyniku reakcji polikondensacji, której katalizatorem jest metal. Tworzywo znajduje tak szerokie zastosowanie w branży spożywczej i przemyśle ze względu na swoje niezwykłe właściwości. Jakie? Np. twardość, sztywność oraz odporność chemiczną. Materiał ten wykazuje się także dużą tolerancją na różne temperatury i co ważne, nie odkształca się, zachowując swoją formę przez cały okres użytkowania. Butelki oraz inne opakowania wykonane z PET są także odporne na wilgoć oraz czynniki atmosferyczne. Tworzywo pozostaje także obojętne na działanie alkoholu, tłuszczów, smarów oraz paliw. PET łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu można mu niemal dowolny kształt, w czym celuje przede wszystkim branża kosmetyczna.