Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Historia tworzyw sztucznych

Historia tworzyw sztucznych

Szerokie zastosowanie różnego rodzaju materii sprawiło, że tworzywa sztuczne są wykorzystywane na wielu płaszczyznach i jednak żaden z innych materiałów nie jest w stanie ich zastąpić. Ciągły rozwój i wprowadzenie zmian sprawiło, że produkcja nowych technologii sprawiła, że tworzywa sztuczne będą znajdowały coraz to nowsze zastosowania, a w przyszłości będą mogły zastąpić wiele cięższych i mniej przyjaznych środowisku materiałów

Natura była szybsza

Jak wiadomo człowiek czerpie bardzo dużo z otaczającego go środowiska. W opracowywaniu laminatów człowieka wyprzedziła bowiem natura. Jednym z popularniejszych przykładów takiego kompozytu jest bowiem drewno, które składa się z włókien celulozowych. Pomimo swojej wiotkości, tworzą one bardzo wytrzymały materiał. Taka struktura sprawiła, że laminaty kompozytowe zostały opracowane przez człowieka, dzięki czemu cieszą się dziś niesłabnącą popularnością, a ponadto znajdują ogromne zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Obecnie większość tworzyw sztucznych powstaje w wyspecjalizowanych fabrykach i zakładach przemysłowych. Na przykładzie wspomnianych laminatów warto wspomnieć, że fachowcy są w stanie wykonać elementy kompozytowe o różnych kształtach i wielkościach. Pozostaje to bez wpływu na ich wytrzymałość, która nadal jest na bardzo wysokim poziomie.

Tworzywa sztuczne cieszą się ogromną popularnością od lat

Za początek historii tworzyw sztucznych można z pewnością uznać rok 1862, kiedy to na wystawie organizowanej w Londynie, przedstawiono przedmioty codziennego użytku, wykonane z nieznanego dotąd nikomu materiału. Był nim celuloid oparty na nitrocelulozie. Potocznie materiał ten nazywany był syntetyczną kością słoniową.

Jednak zanim do tego doszło, człowiek wykorzystywał naturalne substancje o znakomitych właściwościach plastycznych, między innymi szelak czy gumę do żucia. Dalszym etapem była bowiem chemiczna modyfikacja naturalnych polimerów, czyli gumy, nitrocelulozy, kolagenu czy galalitu. Z roku na rok następował sukcesywny rozwój ogromnej liczby wytworzonych materiałów, które dziś określamy mianem tworzyw sztucznych.

Rodzaje wyrobów z tworzyw sztucznych

Praktycznie każdego dnia mamy do czynienia z wyrobami z tworzyw sztucznych. Są one niezwykle ważnym komponentem większości popularnych urządzeń, dlatego też powinniśmy zadbać o ich jak najwyższą jakość.
Wyróżnić możemy dwie grupy wyrobów z tworzyw sztucznych, między innymi termoplastyczne i termoutwardzalne. Pierwsza grupa to polistyren, z którego wykonywana jest większość zabawek, podzespołów samochodowych, izolacji kabli, a nawet elementów sprzętu medycznego. Te tworzywa sztuczne pod wypływem wysokiej temperatury nadają się do kształtowania, a po ich schłodzeniu materiał znacznie twardnieje, dzięki czemu nadany kształt i forma pozostają bez zmian. W przypadku tworzyw sztucznych termoutwardzalnych, wyróżnić można bakelit, melaminę czy tworzywa mocznikowe. Znajdują one ogromne zastosowanie między innymi w przemyśle elektrotechnicznym oraz energetyce. Wszystko to wynika z ich unikalnych właściwości, bowiem ich parametry zapewniają bezpieczeństwo i najwyższą jakość w ciężkich warunkach podczas systematycznego użytkowania.