Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Jak projektować opakowania, żeby nadawały się do recyklingu?

Jak projektować opakowania, żeby nadawały się do recyklingu?

Jako przedsiębiorca na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne funkcje pełni kartonik, pudełko czy buteleczka, w którym sprzedajesz swój towar. Ich oczywistą rolą jest zabezpieczenie znajdującego się w środku produktu oraz zachęcenie klientów do jego kupna. Ciąży na Tobie również odpowiedzialność, by tworzyć plastikowe pudełka i kartoniki w taki sposób, by możliwie ułatwić proces powtórnego wykorzystania odpadu. Jak projektować opakowania, żeby nadawały się do recyklingu?

Ecodesign – opakowania, które usprawniają recykling

Unia Europejska dąży, by do 2030 roku wszystkie butelki, słoiki czy kartoniki produkowane w jej obrębie mogły całkowicie nadawać się do ponownego użycia. Już dziś przybliżymy Ci zasady, jak projektować takie opakowania!

1. Kolor tworzywa ma znacznie.

Bardzo ciemne i czarne barwy plastiku mogą powodować błędy w pracy urządzeń służących do sortowania odpadów. Zmniejsza to wydajność recyklingu i powoduje, że takie produkty mogą nie trafić do ponownego przetworzenia. Warto więc projektować opakowania w jasnych barwach. Jeśli chcesz użyć czerni, postaw na barwniki bezsadzowe.

2. Mniejsza waga – tak, mniejszy rozmiar – niekoniecznie!

Używaj plastiku i tworzyw o niższej gęstości. Dzięki temu zmniejszamy wagę docelowego produktu, co z kolei pozytywnie wpływa na wydajność procesu recyklingu. Skrajne zmniejszanie rozmiaru nie zawsze jest jednak dobrym pomysłem, ponieważ drobne elementy mogą nie nadawać się do maszynowego sortowania.

3. Ograniczaj formę, postaw na prostotę.

Aby projektować butelki czy kartoniki, które będą nadawały się do recyklingu, warto ograniczyć się do minimalistycznych rozwiązań. Ich kształt powinien umożliwić konsumentowi zużycie całości produktu. Istotna jest też kwestia etykietek, które powinny być wykonane z papieru przyklejonego klejem rozpuszczającym się w wodzie. Drugą opcją są tzw. opakowania monomateriałowe, w całości wykonane z jednego typu tworzywa.

W Opack Serwis produkujemy pojemniki z PET i HDPE, które nadają się do ponownego przetworzenia. Zadbaj razem z nami o środowisko i sprawdź, co możemy zaoferować Twojemu przedsiębiorstwu!