Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2A, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Dlaczego recykling jest ważny?

Dlaczego recykling jest ważny?

Choć to nie kwestia trendów, a temat niezwykle pilny, często wzbudza frustrację lub też, co gorsza, nie wywołuje żadnych odczuć, a w związku z tym i reakcji. Recykling jest po części odpowiedzią do nadprodukcję tego polimeru, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu wytwarzano, by ułatwiał życie i zmniejszał jego koszty, a jednak skomplikował wiele kwestii środowiskowych. 

Istotą recyklingu stało się przede wszystkim zmniejszenie ilości odpadów na świecie oraz ograniczenie ich szkodliwego wpływu na środowisko. Co roku oceany przyjmują kolejne dziesiątki ton plastiku, a w tym czasie z powodu śmieci na całym świecie ginie ponad milion zwierząt. Mikroplastik, czyli jego milimetrowe cząsteczki, pływają już nawet w naszych żyłach. 

Nie chodzi jednak wyłącznie o recykling dla redukcji zanieczyszczeń. Wiele produktów wytwarza się na raz, więc wydobywane do jego wytworzenia surowce, tak samo jak energia i koszty produkcji, są marnowane. Naturalnym następstwem jest to, że ich zasób kiedyś się skończy – dotyczy to nawet wody, która jest niezbędna przy procesie obróbki. W tym przypadku spekulacje odnośnie przyszłych braków wody nie są już tylko mrzonkami.  

Tworzywa, zupełnie tak jak ludzie, inne organizmy żywe, a także materia nieożywiona, mają przybliżoną długość istnienia. Wiele zależy od warunków otoczenia, na przykład wilgotności czy temperatury, jednak wieloletnie obserwacje pozwoliły na ujęcie ich w pewne zamknięte klamry. 

Dla porównania – w przybliżeniu papier rozkłada się sześć miesięcy, metal – około dziesięciu lat, a korozja może ten proces jeszcze przyspieszyć. Jednak tworzywom sztucznym, takim jak szkło czy plastik, zajmuje to o wiele dłużej. Ten drugi to istny rekordzista, gdyż przypada mu na to całe tysiąclecie. 

Jest to tym gorsze, że plastik jest materiałem, który można nieskończenie przerabiać, a do tego łatwo poddaje się procesowi recyklingu. Posegregowany jest na powrót zdolny do wykorzystania, dlatego recykling jest przykładem, że nawet niewielkie i proste działania mogą mieć wpływ na rzeczywistość.