Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Błotna 20A 65-133 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Jak zmniejszyć ślad węglowy produktu z plastiku?

Jak zmniejszyć ślad węglowy produktu z plastiku?

Ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów w ramach debaty publicznej. Świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, czemu towarzyszy jednocześnie wzrost obaw i lęków z tym związanych. Pozytywnym aspektem takich nastrojów jest jednak wzmożona chęć działania. Dowiedz się, co tak naprawdę stanowi źródło problemu, jak opakowania plastikowe wpływają na ślad węglowy oraz co możesz zrobić, by zadbać o własny wkład w dobro naszej planety.

Ślad węglowy — czym jest?

Mówiąc krótko, mowa tutaj o ogólnej sumie emisji gazów cieplarnianych, która ma miejsce w wyniku jakiegoś procesu. Procesem tym może być produkcja konkretnych artykułów, a także działalność określonych podmiotów. Pod uwagę brany jest nie tylko dwutlenek węgla uwalniany do atmosfery, ale także inne gazy cieplarniane, jak choćby metan.

Stałym elementem rozważań na temat śladu węglowego jest kwestia odpowiedzialności dużych korporacji w odniesieniu do indywidualnych zachowań i nawyków konsumentów. W praktyce istotne są działania na wielu poziomach — zarówno korporacyjnym, jak i prywatnym. Cykl życia opakowania plastikowego jest długi, a pole do optymalizacji jest widoczne na każdym etapie — od wydobycia surowca, produkcji oraz dystrybucji, aż po użytkowanie oraz ewentualny recykling.

Jak ograniczyć ślad węglowy związany z opakowaniami plastikowymi?

Kluczowy jest tutaj wspomniany już recykling tworzyw sztucznych. Z punktu widzenia konsumenta najważniejszą rolę odgrywa tutaj prawidłowa segregacja odpadów, która pomoże w optymalnym wykorzystaniu możliwie największej części z nich. Ważne jest również to, by korzystać z ofert sprawdzonych producentów o przejrzystych zasadach działania.

Po stronie producenta istotna jest natomiast optymalizacja objętości, masy oraz rodzaju opakowania plastikowego, tak by spełniało ono swoją funkcję przy minimalnym zużyciu zasobów. Oczywistym aspektem jest również korzystanie z materiałów pochodzących z obiegu wtórnego.

Sprawdź pozostałe artykuły dostępne w naszym serwisie, aby dowiedzieć się więcej!