Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Błotna 20A 65-133 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Jedno- i dwuetapowa produkcja butelek PET – różnice

Jedno- i dwuetapowa produkcja butelek PET – różnice

Niemalże w każdej branży wykorzystywane są plastikowe opakowania, głównie do przechowywania produktów i nie tylko. Skrót PET odnosi się do pełnej nazwy tworzywa sztucznego, który brzmi politereftalan etylenu. Po raz pierwszy wyprodukowano z niego pojemnik w 1941 roku, by od tamtej pory tworzywo służyło do wyrobu folii czy innych opakowań, przede wszystkim butelek do napojów. W jaki sposób przebiega proces produkcji?

Czym charakteryzuje się butelka PET?

Na samym początku należy wspomnieć, że jest ona bardzo wytrzymała, a także odporna na działanie światła oraz niskich i wysokich temperatur. Dodatkowo jest obojętna fizjologicznie, dlatego bez problemu może być dopuszczona do kontaktu z żywnością. Butelka PET wykazuje dużą odporność na działanie kwasów, zasad, olejów i tłuszczów. Podczas produkcji słoików, a przede wszystkim butelek PET stosuje się dwie technologie, przede wszystkim jednostopniową i dwustopniową. Czym jedna różni się od drugiej?

Jednoetapowa produkcja butelek PET

Podczas jednoetapowej produkcji butelek PET cały proces od surowca po wyrób końcowy odbywa się w jednej maszynie. Formy stosowane są nie jako półprodukt przeznaczony do dalszej obróbki, lecz bezpośrednio forma przenoszona jest do sekcji rozdmuchowej. Po chwili można z maszyny wyjąć gotowy wyrób. Metoda jednoetapowa charakteryzuje się ograniczeniem powierzchni produkcyjnej i uzyskaniem wyższej wizualnej jakości wyrobu w porównaniu z metodą dwuetapową. Charakterystycznym punktem metody jednoetapowej jest możliwość produkcji opakowań o niestandardowych kształtach, dzięki czemu opakowania znajdują zastosowanie w branży kosmetycznej.

Dwuetapowa produkcja butelek PET

Podczas pierwszego etapu na wtryskarkach są wytwarzane półprodukty, czyli preformy. Posiadają one końcową formę gwintu, ale wymiary są mniejsze od wymiaru gotowego opakowania. Podczas dwuetapowej produkcji butelek PET na drugim etapie preformy są podgrzewane, rozciągane, a także rozdmuchiwane do ksztłatu gotowego opakowania.

Zarówno jednoetapowa, jak i dwuetapowa produkcja butelek PET ma swoje zalety i wady. Szczególne właściwości produktu, określenie nakładu inwestycyjnego oraz oczekiwania projektowego z pewnością zadecydują o wyborze najodpowiedniejszej technologii.