Tel.+48 797 503 530, +48 572 851 108
Napiszkontakt@opackserwis.pl, sprzedaz@opackserwis.pl
Adresul. Budowlana 2, 65-386 Zielona Góra
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek (8-16)
 - 
Czech
 - 
cs
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Italian
 - 
it
Russian
 - 
ru
Polish
 - 
pl

Kanistry z certyfikatem UN – kiedy są wymagane

Kanistry z certyfikatem UN – kiedy są wymagane

Niemalże w każdym garażu znajdzie się specjalny pojemnik, w którym możliwe jest przechowywanie lub dokupienie paliwa, by nie zaskoczył nas jego brak. Ciecz ta jest również niezbędna do uruchomienia różnego rodzaju sprzętu ogrodniczego spalinowego. Ważne zatem, by posiadany kanister z certyfikatem UN. Czym on jest i kiedy jest wymagany? Sprawdź!

Czym jest certyfikat UN?

Najczęściej znajduje się on na opakowaniach, w których przewożone lub magazynowane są materiały niebezpieczne. Kanistry z certyfikatem UN mogą być pełnoprawnie wykorzystywane do pakowania i transportu między innymi paliwa, ale nie tylko. Kanister z takim oznakowaniem będzie z pewnością dobrze spełniał swoje zadanie i gwarantował, że przechowywane w nim paliwo jest bezpieczne.

W przypadku kanistrów najczęściej są one wykonywane w stu procentach z materiału HDPE. Jeśli przeszły pozytywnie wszystkie wymagane testy oraz badania wytrzymałościowo-jakościowe, zostaną oznakowane certyfikatem UN. Znak ten zezwala na pakowanie i transport materiałów niebezpiecznych, których gęstość nie przekracza 1,9 g na centymetr sześciennych w drugiej i trzeciej grupie pakowania. Dzięki temu opakowania z tym oznaczeniem mogą być z powodzeniem wykorzystywane w transporcie drogowym, kolejowym, morskim, a także lotniczym, pod warunkiem spełnienia wszystkich wymagań ADR, RID, oraz IMDG-Code. Wspomniane wymagania dotyczą między innymi transportu substancji niebezpiecznych i składników żywności.

Certyfikat UN – kiedy jest wymagany?

Wybierając kanister do paliwa, należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy jest on na pewno przeznaczony do tego rodzaju substancji, bowiem ogromnym błędem jest korzystanie z takich pojemników, które nie są przeznaczone do kontraktu z olejem napędowym czy benzyną. Certyfikat UN wymagany jest bowiem już na etapie produkcji kanistrów, ponieważ potwierdza on, że materiał wykorzystany do wykonania był certyfikowany. By uzyskać znak UN producent musi poddać kanistry szeregom badań, które poświadczą, że są one najlepszym wyborem i nie są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Warto wspomnieć, że etykietowanie kanistrów odbywa się przez robota IML, który zespala taką etykietę na stałe ze ścianką pojemnika, przez co jest ona nieusuwalna, a zarazem bardzo estetyczna.