Poradnik

 

Czy wszystkie opakowania plastikowe nadają się do recyklingu?

Kupując produkty wykonane z tworzyw sztucznych wielu konsumentów oraz producentów ma błędne przekonanie, że każdy z nich może zostać ponownie przetworzony. Ten brak wiedzy może mieć brzemienne skutki zarówno dla kondycji naszego środowiska, jak i zysków ze sprzedaży danego towaru. Zatem czy wszystkie opakowania plastikowe nadają się do recyklingu i jak wybrać tworzywa sztuczne, które wywierają jak najmniejszy negatywny wpływ na planetę?

Dlaczego HDPE jest tak dobrym tworzywem do produkcji butelek?

Plastik plastikowi nierówny — niektóre jego rodzaje są dużo trwalsze i bardziej odporne na działanie substancji chemicznych, inne mniej. Opack Serwis wytwarza trwałe opakowania z polietylenu o wysokiej gęstości, które mogą być bezpiecznie używane do transportu i przechowywania żywności i kosmetyków. Dlaczego to właśnie HDPE jest tak dobrym tworzywem do produkcji butelek? W artykule przybliżymy najważniejsze zalety tego materiału!

Czytaj więcej

W których branżach sprawdzają się opakowania plastikowe?

Plastik towarzyszy nam każdego dnia, a niektórych gałęzi przemysłu trudno sobie bez niego wyobrazić. Zalety tego materiału sprawiają, że chętnie wykorzystywany jest do produkcji wszelkiego rodzaju pojemników: słoiczków, pudełek czy butelek. W których branżach sprawdzają się opakowania plastikowe i dlaczego?

Czytaj więcej

Jak projektować opakowania, żeby nadawały się do recyklingu?

Jako przedsiębiorca na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne funkcje pełni kartonik, pudełko czy buteleczka, w którym sprzedajesz swój towar. Ich oczywistą rolą jest zabezpieczenie znajdującego się w środku produktu oraz zachęcenie klientów do jego kupna.

Czytaj więcej

Dlaczego recykling jest ważny?

Choć to nie kwestia trendów, a temat niezwykle pilny, często wzbudza frustrację lub też, co gorsza, nie wywołuje żadnych odczuć, a w związku z tym i reakcji. Recykling jest po części odpowiedzią do nadprodukcję tego polimeru, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu wytwarzano, by ułatwiał życie i zmniejszał jego koszty, a jednak skomplikował wiele kwestii środowiskowych. 

Czytaj więcej

Jakie wymogi powinny spełniać opakowania plastikowe?

Zanim sięgniemy po dany produkt, przez pewien czas zajmuje on sklepowe półki i znajduje się w stałym kontakcie z pojemnikiem, który z kolei często wykonany jest z tworzywa sztucznego. Plastik znany jest ze swoich właściwości, w tym łatwości uzyskania czy nieprzepuszczalności.

Czytaj więcej

Dlaczego opakowania produktów są takie ważne?

o decyduje o wysokiej sprzedaży produktów, zainteresowaniu ze strony klientów oraz ogólnym sukcesie rynkowym? W idealnym świecie byłaby to jakość samego produktu, jednak praktyka okazuje się nieco bardziej złożona. Choć wartość, którą produkt niesie dla klienta końcowego, jest jednym z kluczowych aspektów, równie istotne jest jego opakowania. Dlaczego? Przekonajmy się!

Czytaj więcej

Jak zmniejszyć ślad węglowy produktu z plastiku?

Ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów w ramach debaty publicznej. Świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, czemu towarzyszy jednocześnie wzrost obaw i lęków z tym związanych. Pozytywnym aspektem takich nastrojów jest jednak wzmożona chęć działania.

Czytaj więcej

Popularne mity na temat plastikowych opakowań

Ostatnie dekady to prawdziwa eksplozja popularności opakowań plastikowych. Debata ekologiczna często dotyka kwestii tworzyw sztucznych w kontekście kondycji naszej planety, a na przestrzeni lat narosło wiele mitów na ich temat.

Czytaj więcej

Skąd popularność opakowań plastikowych?

W kontekście ekologicznym opakowania plastikowe od wielu lat pozostają stałym elementem publicznej debaty. Badania pokazują, że przeciętny obywatel Unii Europejskiej zużywa około 100 kilogramów tworzyw sztucznych w ciągu roku, a analitycy przewidują tendencję wzrostową na przestrzeni kolejnych lat. Co stoi za tak wielką popularnością tego rodzaju materiałów?

Czytaj więcej

Jaki kanister 5 l wybrać?

Kierowcy, właściciele maszyn rolniczych, kosiarek, agregatów prądotwórczych i innych urządzeń, które posiadają silniki spalinowe, zdają sobie sprawę z potrzeby posiadania rezerwy paliwa. Aby zawsze mieć zapas benzyny (a także innych potrzebnych cieczy, np. oleju),

Czytaj więcej

Wpływ tworzyw sztucznych na środowisko

Powszechna jest opinia, że plastik to niezwykle szkodliwy dla naszej planety materiał i należy całkowicie z niego zrezygnować. Mało osób zdaje sobie sprawę, z tego, że wpływ tworzyw sztucznych na środowisko to bardzo złożony temat, a najnowsze badania wskazują, że plastik nie ingeruje w naszą planetę tak, jak jest to przedstawiane w mediach.

Czytaj więcej

Opakowania transparentne – autoreklama produktu

W obecnych czasach, w których konsumenci mają do wyboru tysiące podobnych artykułów o takiej samej funkcji, bardzo trudno przyciągnąć ich uwagę. Dlatego tak ważny jest marketing. Marketing to nie tylko ulotka czy plakat.

Czytaj więcej

Jak segregować plastik?

Opakowania z tworzyw sztucznych są wyjątkowo praktyczne, a w związku z tym, szeroko rozpowszechnione. Niestety, z punktu widzenia ekologii, powinniśmy ograniczyć ich produkcję i poddawać regularnemu recyklingowi. Aby opakowania z polimerów syntetycznych można było przetworzyć i wykorzystać jeszcze raz, niezbędne jest ich odzyskanie.

Czytaj więcej

Zalety stosowania formowania wtryskowego do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych

Ogromny postęp technologiczny sprawił, że w dzisiejszym świecie nie wyobrażamy sobie codziennego życia bez polimerów. Wykonywane z nich tworzywa sztuczne, a głównie różnego rodzaju opakowania są na co dzień wykorzystywane w wielu branżach.

Czytaj więcej

Zalety korzystania z butelek taliowanych

Prowadzona przez nas firma od lat specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju butelek z PET i nie tylko. Znajdują one ogromne zastosowanie w wielu branżach, między innymi spożywczej, kosmetycznej czy chemicznej. Na rynku dostępne są również butelki taliowane.

Czytaj więcej

Rodzaje nakrętek w opakowaniach kosmetycznych

Niemalże każdy produkt, który znajduje się na sklepowej półce posiada indywidualny design, niepowtarzalny kształt czy zróżnicowany rodzaj zamknięcia. Na rynku wyróżnić można różne rodzaje nakrętek w opakowaniach kosmetycznych i spożywczych. Jakie? Sprawdź!

Czytaj więcej

HDPE, a LDPE – różnice i przykłady zastosowań

Opakowania plastikowe towarzyszą nam niemalże na każdym kroku, a spora część z nich wykonana jest z popularnego tworzywa sztucznego, znanego jako polietylen. Plastik ten używany jest najczęściej do produkcji folii, butelek, worków, a także rur. W produkcji opakowań wykorzystuje się różne rodzaje tego tworzywa, a do najpopularniejszych należą HDPE i LDPE. Jakie są różnice między nimi? Sprawdź!

Czytaj więcej

Szkodliwość butelek PET – fakty i mity

Ekologia jeszcze nigdy tak bardzo nie była obecna w życiu naszego społeczeństwa. Obecnie odgrywa istotną rolę, a coraz większą świadomość i działalność człowieka, przyczyniają się do zmiany środowiska naturalnego. Wiemy coraz więcej o sposobach, by zapobiec niebezpiecznym dla planety zmianom klimatycznym. Zdarza się, że nasze intuicyjne przekonania w kwestii ekologii nie zawsze jednak okazują się zgodne z faktami, które przedstawiają naukowcy. Jednym z silniej utrwalonych mitów jest przeświadczenie o szkodliwości butelek PET. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Czytaj więcej

Opakowania PET z tworzywa z recyklingu

W dzisiejszych czasach mało kto nie słyszał o zaletach recyklingu jako sposobie na przetwarzanie surowców celem ich ponownego wykorzystania. Cały ten proces ma bowiem ogromne znaczenie, zarówno dla współczesnego przemysłu, jak i ochrony środowiska. Jak to się ma w przypadku opakowań plastikowych? Sprawdź!

Czytaj więcej

Wkładki do zgrzewu indukcyjnego w opakowaniach z PET i HDPE – czym są i w jakim celu się je stosuje?

W większości już produktów, zwłaszcza z branży spożywczej czy kosmetycznej, spotkać się można z podwójnym zamknięciem produktu.

Czytaj więcej

Jedno- i dwuetapowa produkcja butelek PET – różnice

Niemalże w każdej branży wykorzystywane są plastikowe opakowania, głównie do przechowywania produktów i nie tylko. Skrót PET odnosi się do pełnej nazwy tworzywa sztucznego, który brzmi politereftalan etylenu.

Czytaj więcej

Nakrętki z odpowietrznikiem – kiedy i dlaczego stosuje się je do kanistrów

Życie czasami potrafi nas zaskoczyć, a nie zawsze mamy możliwość uzupełnienia paliwa na stacji. Szczególnie jeśli jesteśmy w trakcie długie trasy. Warto w takim przypadku zaopatrzyć się w paliwo zapasowe, które powinno być przechowywane w odpowiednim pojemniku, najczęściej kanistrze plastikowym z odpowiednim certyfikatem. Niektóre z nich posiadają dodatkowo nakrętkę z odpowietrznikiem. Czym ona jest i kiedy się ją stosuje? Sprawdź!

Czytaj więcej

Kanistry z certyfikatem UN – kiedy są wymagane

Niemalże w każdym garażu znajdzie się specjalny pojemnik, w którym możliwe jest przechowywanie lub dokupienie paliwa, by nie zaskoczył nas jego brak. Ciecz ta jest również niezbędna do uruchomienia różnego rodzaju sprzętu ogrodniczego spalinowego. Ważne zatem, by posiadany kanister z certyfikatem UN. Czym on jest i kiedy jest wymagany? Sprawdź!

Czytaj więcej

Butelki PET formowane metodą wtrysku

Przypominają szkło, ale w przeciwieństwie do niego, nie tłuką się i są o wiele lżejsze. Są też niezwykle plastyczne i można z łatwością nadawać im dowolny kształt.

Czytaj więcej

Korzyści dla klienta z własnego opakowania

Choć większość z nas sięga po nie dosyć machinalnie i ściąga je ze sklepowych półek bez większego zastanowienia, nad ich projektowaniem i produkcją głowi się wiele osób.

Czytaj więcej

Opakowania kosmetyczne - jak powinny wyglądać?

Potrafią zadziałać na klienta jak magnes oraz zadecydować o tym, że ominą produkt szerokim łukiem.

Czytaj więcej

Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?

Są praktyczne, estetyczne i tanie. Nic dziwnego, że opakowania z tworzyw sztucznych zdominowały rynek, a plastik niepostrzeżenie stał się wszechobecny w naszym codziennym życiu.

Czytaj więcej

Bezpieczne nakrętki

Cieszy fakt, że coraz większa liczba opakowań posiada zabezpieczenia chroniące najmłodszych przed kontaktem z ich zawartością.

Czytaj więcej

Oznaczenia i rodzaje plastiku

Plastik to uniwersalne tworzywo, które wykorzystywane jest w niemal wszystkich branżach znanych człowiekowi. To także jedno z tych tworzyw, po które najczęściej i najchętniej sięgają producenci opakowań wszelkiego rodzaju.

Czytaj więcej

Co to jest PET?

PET – tworzywo sztuczne, które zawojowało branżę spożywczą, farmaceutyczną i kosmetyczną, jest stosunkowo młodym wynalazkiem.

Czytaj więcej

Gdzie znajdą zastosowanie słoiki plastikowe?

Słoiki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników domowych przetworów, ale i producentów żywności, kosmetyków i farmaceutyków.

Czytaj więcej

Projektowania pojemnika na zamówienie

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją opakowań z plastiku dysponują szeroką gamą gotowych szablonów, które w znakomitej większości przypadków zaspokajają potrzeby producentów żywności...

Czytaj więcej

Kilka słów o HDPE

Swoją dominującą na rynku pozycję opakowania plastikowe zawdzięczają unikalnym właściwościom. Są lekkie, plastyczne, a do tego estetycznie się prezentują...

Czytaj więcej

Pojemniki z tworzyw sztucznych – co w nie można opakować?

Tworzywa sztuczne zawojowały rynek opakowań i są obecnie najpopularniejszym rodzajem pojemników. Sięgają po nie producenci różnych branż, upatrując w nich...

Czytaj więcej

Jakie opakowania mogą być stosowane w przemyśle spożywczym?

Branża spożywcza jest jednym z większych klientów przedsiębiorstw zajmujących się produkcją opakowań z tworzywa sztucznego. Dzisiaj trudno sobie komukolwiek wyobrazić wizytę w sklepie bez...

Czytaj więcej

Charakterystyka pojemników HDPE i PET

Plastikowe opakowania znajdują się na niemal każdej sklepowej półce i stanowią najpopularniejszy rodzaj pojemników do przechowywania żywności, produktów chemicznych, farmaceutyków czy...

Czytaj więcej

W jaki sposób pakowane są kosmetyki?

Branża kosmetyczna ma specyficzne wymagania odnośnie do opakowań. Butelki i słoiki na kremy, szampony, balsamy, toniki czy olejki, muszą być nie tylko praktyczne...

Czytaj więcej

Metody pakowania suplementów i odżywek

Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych prowadzeniem zdrowego trybu życia, co wiąże się m.in. ze zmianą nawyków żywieniowych oraz dbałością o...

Czytaj więcej

Historia tworzyw sztucznych

Szerokie zastosowanie różnego rodzaju materii sprawiło, że tworzywa sztuczne są wykorzystywane na wielu płaszczyznach i jednak żaden z innych materiałów nie jest w stanie ich zastąpić...

Czytaj więcej

Czy trend świeżych opakowań podbije polski rynek?

Wraz z błyskawicznym rozwojem nowoczesnych technologii, konsumenci zaczęli zwracać uwagę na wiele kwestii, między innymi tych, które dotyczą dokonywania zakupów...

Czytaj więcej